Agenda/Schedule

Follow Us:    

Gold Sponsor



Silver Sponsor


Media Sponsor


Agenda - Day 1 (Tuesday March 13)

 
8:00-8:45 Registration
8:45-9:00 Opening Session (Gilad Shainer, HPCAC and Hussein Harake, CSCS)
9:00-9:45 Keynote session: Large-Scale PDE-Constrained Optimization on HPC Architectures: Applications, Algorithms and Software (Olaf Schenk, The Institute of Computational Science at the University of Lugano)
9:45-10:45 Communications: MPI: Overview, Performance Optimizations and Tuning (Dhabaleswar K. Panda, Ohio State University)
10:45-11:00 Coffee break and exhibition time
11:00-12:00 HPC disaster recovery (Hussein Harake, CSCS)
(Part 1) (Part 2)

Intro to 3D Torus Archiectures (Todd Wilde, Mellanox Technologies)
12:00-12:20 Sponsorship session: (HP)
12:20-13:20 Lunch and exhibition time
13:20-13:40 Sponsorship session: (AMD)
13:40-14:00 Sponsorship session: (Sean Stacey, Acer)
14:00-14:30 Storage: Future High Performance Parallel I/O with Lustre (Brent Gorda, Whamcloud)
14:30-15:00 Storage: Increased Reliability of Large HPC Storage Deployments (Torben Kling Petersen, PhD, Xyratex)
15:00-15:45 Applications: Pattern-based Parallel Edge Preserving Algorithm for Salt-and-Pepper Image Denoising (Marco Aldinucci, University of Torino; presentation related to EU Paraphrase project; Marco Aldinucci is the HPCAC University Award Winner)
15:45-16:00 Coffee break and exhibition time
16:00-16:15 Sponsorship session: (Xyratex)
16:15-16:30 Sponsorship session: (Gnodal)
16:30-18:00 Interconnect hands-on: Building you own InfiniBand FDR Cluster : Installation, optimizations, troubleshooting (Todd Wilde, Mellanox) 

Agenda - Day 2 (Wednesday March 14)

 
9:00-9:45 Keynote session: Challenges in Establishment of Open Cloud Markets (Ivona Brandic, Vienna University of Technology)
9:45-10:15 Storage: CSCS Relocation: Running GPFS over Longbow Infiniband Range Extension (Hussein Harake, Swiss Supercomputer Center)
10:15-10:45 Storage: Active Cloud Engine/Active File Management using GPFS across WAN (Kalyan C Gunda, IBM)
10:45-11:00 Coffee break and exhibition time
11:00-12:00 Communications: MPI: Advanced Topics and Future Trends (Dhabaleswar K. Panda, Ohio State University)
12:00-12:20 Sponsorship session: HPC & Cloud - How you can Exploit the Full Potential of your Cluster(s) to Solve the Challenges of Tomorrow (Terry Fischer, IBM)
12:20-13:20 Lunch and exhibition time
13:20-13:40 Sponsorship session: GPU Programming with CUDA and OpenACC (Axel Koehler, NVIDIA) 
13:40-14:00 Sponsorship session: (Mellanox)
14:00-14:30 Interconnect: InfiniBand, 3D-Torus topologies, SHMEM/PGAS interfaces, Offloading  and accelerations (Todd Wilde, Mellanox)
14:30-15:00 European Intel Exascale labs: 4 collaborative competence centers for enabling software co-design (Marie-Christine Sawley, Intel)
15:00-15:30 Applications: Data staging for in-situ processing and parallel IO/coupling of HPC applications (John Biddiscombe, Swiss Supercomputing Center)
15:30-15:45 Coffee break and exhibition time
15:45-16:00 Sponsorship session: (DataDirect Networks)
16:00-16:15 Sponsorship session: EOFS (European Open File Systems initiative) - a European platform for worldwide HPC (Hugo R. Falter, ParTec)
16:15-17:30 Accelerations hands-on: rCUDA, an approach to provide remote access to GPU computational power (Professor Federico Silla and Antonio J. Peña, Technical University of Valencia Spain) 
17:30 Trip to CSCS and Dinner Event

Agenda - Day 3 (Thursday March 15)

 
9:00-9:45 Keynote session: CDAC activities on many cores and accelerators (Goldi Misra, HPC Solutions Group, C-DAC, India)
9:45-10:15 Accelerations: Many-Core Technologies: Towards general purpose, high-performance/throughput and energy-efficient IA/x86 computing (Herbert Cornelius, Intel)
10:15-10:45 Accelerations: Scalable Cluster Computing with NVIDIA GPUs (Axel Koehler, NVIDIA) 
10:45-11:00 Coffee break and exhibition time
11:00-12:00 Communications: Accelerations for Big Data, Hadoop and Memcached (Dhabaleswar K. Panda, Ohio State University)
12:00-12:20 Sponsorship session: (Panasas)
12:20-13:10 Lunch and exhibition time
13:10-13:30 Building Highly Available SSD (Adam Chunn, Texas Memory Systems)
13:30-14:00 Topologies: Fat-trees and Dragonflies - A Perspective on Topologies (Sven-Arne Reinemo, Simula Laboratory, Norway)
14:00-15:00 Accelerations: The application and optimization of the GPU cluster in the field of seismic data processing (Xiangyang Zhang, China National Petroleum Corporation)
15:00-15:45 Application: Recipe for High Performance Computing Software and Application at Exascale(Ltaief Hatem, KAUST)
15:45-16:00 Coffee break and exhibition time
16:00-16:30 Next Generation Subnet Management (David Southwell, Obsidian Strategics)
16:30-17:00 High Performance Computing for Chess (Vincent Diepeveen, creator of Diep and Fide-Master)
17:00-18:00 Cluster competition with prizes 
18:00 Adjourn and future plans